Kışın Karlı ve Sisli Havalarda Araba Kullanma Teknikleri

Kışın Karlı ve Sisli Havalarda Araba Kullanma Teknikleri

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Yol koşullarının zorlaştığı karlı havada araba kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1. Kış Bakımınızı Yaptırın

Kışın araç bakımı ve alınacak önlemler, mevsim koşullarına göre yapılmalıdır. Arabanızı kış sürüşüne hazırlamak için yapmanız gerekenleri Araç Kış Bakımı ve Kıştan Önce Yapılması Gerekenler yazımızda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

2. Araç Takip Mesafesi Kaç Metredir?


En çok yapılan sürücü hatalarından biri olan takip mesafesi kuralına uymama, kışın araba kullanırken güvenliği tehdit edecek durumların da başında geliyor.
Normal koşullarda araç takip mesafesi aracın hızının (kilometre) yarısıdır (metre).
Örneğin, 70 kilometre hızla giden bir aracın normal koşullarda araç takip mesafesi 35 metre olmalıdır. Ancak karlı ve sisli havalarda araç takip mesafesini 70 metre olarak korumak daha güvenli olacaktır.


3. Ani ve Sert Hareketlerden Kaçının

Fren ile gaza sert basmak ve ani direksiyon hareketlerinde bulunmak kışın çok tehlikeli. Özellikle ABS fren sistemi olmayan araçlarda frene hafif ve yumuşak bir şekilde basılmalı ki lastikler kitlenmesin.
Gösterme panelinizi daha iyi okumak için 12 Gösterge Paneli İşareti yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Karlı Buzlu Havada Yokuş Aşağı Nasıl İnilir ve Çıkılır?

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültün. Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın, direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.
Karlı havalarda arabayla yokuş çıkarken yaşanan en büyük sorun, aracın patinaj yapmasıdır. Bu durumda gaza yüklenilmemelidir. Aracı olabildiğince düşük hızda kullanmalı hızlanma kademeli bir şekilde vitesi artırarak olmalıdır.
Karlı zeminlerde sürüş yaparken mümkünse taze ve ezilmemiş zeminler tercih edilmelidir.
Daha ayrıntılı bilgi için Yokuşta Araba Kaldırmanın Püf Noktaları Neler? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Sileceklerin Donması ve Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Kışın sileceklerin donup arabanın camına yapışması durumu ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Bunu önlemek için cam ve sileceklerin arasına karton parçası koyabilirsiniz.
Eğer arabanızın camları buğulandıysa, klimayı açıp sıcak havayı ön cama üfletirseniz bu problemden kurtulabilirsiniz.

6. Karda Patinaj Çeken Arabalar İçin İpucu!

Karda patinaj çeken arabaların önüne geçmek için ilk yapmanız gereken şey ayağınızı gazdan hafifçe kaldırmak olacaktır. Daha sonra ise vitesi bir üst seviyeye çıkarmanız gerekmektedir.
Bazı durumlarda ise aracı hareket ettirebilmek için patinaj yapmak gerekir. Aracınızda Patinaj Önleme Sistemi (Traction Control System-TCS, ASR) varsa devre dışı bırakın.

7. Vitesi Boş Almayın

Kaygan yollarda vitesi hiçbir zaman boşa almayın. Tekerleklerde her zaman çekiş gücü olmalı.

8. Karda Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?Karda otomatik vites arabayla hızlanırken gaz pedalının sonuna kadar basılmaması önemli bir püf nokta. Düz vites araçlarda ise debriyaj pedalına sertçe basmamak gerekiyor.
Karlı ve buzlu havada otomatik araç kullanımı otomatik vites çeşitlerine göre de değişiklik gösterir.

Tiptronik vitesli araçlarda;

  • Kar ve buz üzerinde vitesi manuel’e alın.
  • Arabanızı 1. vitese aldıktan sonra hafifçe gaza basın. Lastikler patinaj yapmadan vitesi 2’ye çıkarın.
  • Arabanız hareket edince dengeli bir şekilde hızlanın.
  • Aracınızı düşük devirde tutun. Devrin gerektirdiği vitesin bir üstünde vitesle hareket ederseniz patinajı önlersiniz.
  • Mecbur kalmadıkça vitesi düşürmeyin.

Tam otomatik şanzımanlı araçlarda;

  •  Arabanızda kar modu varsa devreye sokun.
  • Buz ve kar üzerinde kalkış yapacaksınız şanzıman üzerinde bulunan “L” modunu veya yazılı olan en düşük vitesi seçin. Hiç gaza basmayın. Ayağınızı hafifçe fren pedalından çekin.
  • Harekete geçtikten sonra aracınızı “D” moduna getirin.
  • Gaz pedalına çok basmayın. Hafif ve kademeli olarak hızlanın. Bu, fazla yakıt tüketimini engellemek açısından da önemli.

Sisli Havalarda Araba Kullanma TeknikleriSisli havalarda araç kullanma, görüş alanının daralması nedeni ile sürücüleri zora sokan bir durumdur. Bu nedenle sisli havalarda alınacak önlemlerin bilinmesi, araba kullanma tekniklerinin uygulanması gerekir.

1- Araç Hız Limitleri ve Araç Takip Mesafesi

Gidilecek yol üzerinde izin verilen hız limitine göre değil; sürücü olarak kendi görüş mesafenize göre hız limitinizi belirlemelisiniz. Çünkü sis farkı nedeniyle hızınızı normale göre azaltmanız gerekir.
Araç takip mesafesi ise sisli havalarda normalin 2-3 katına çıkartılmalıdır.

2- Far Temizleme Nasıl Yapılır?

Sisli havalarda arabanızın farlarını normalden daha fazla kullanacağınız için far temizliğini ihmal etmemelisiniz. Uzun huzmeli farları yakmak, birçok sürücünün düşündüğünün aksine sisli havalarda alınacak önlemlerden değildir. Aksine kısa huzmeli farları yakmalısınız; çünkü uzun huzmeli farları yaktığınızda önünüzdeki sisli bölge tamamen ışıkla kaplanır ve görüşünüzü engeller.

Tüm farların kapatılıp sadece ön sis farlarının yakılması da doğru bir önlem değildir. Çünkü böyle bir durumda karşıdan gelen sürücüler aracınızın boyutunu tam göremeyebilir ve kazalar meydana gelebilir.

3- Yol Çizgilerini Takip Etmek Yanlış mı?

Sisli havalarda yol çizgileri yerine yolun kenarındaki işaretleri takip etmelisiniz. Çünkü yol çizgileri silinmiş olabileceğinden yanılma ihtimalinizi yükseltir.

4- Sollama Yapmaktan Uzak Durun

Mümkün olduğunca sollama yapmayın; çünkü azalan görüş mesafesi ve hızla birlikte karşıdan gelen araçla çarpışma riskiniz sisli havalarda daha yüksek. Sollama yapmanız gerekiyorsa ışık ve klaksonla yoldaki diğer sürücülere uyarı gönderin.

5- Dörtlü Flaşörler Ne Zaman Yakılmalı?

Dörtlü flaşörleri hareket halindeyken değil; herhangi bir sorundan ötürü yolda durmanız gerektiğinde yakın.
6- Camları AçınHava soğuk olsa da yoğun sis varsa arabanızın camlarını açmak faydalı olabilir. Çünkü bu şekilde camlarınızın buğulanmasını engelleyeceğiniz gibi diğer araçların sesli uyarılarını da duymanız mümkün hale gelir.

Sizi şaşırtabilecek bir bilgi: Klima açmak mı yoksa cam açmak mı daha çok yakıt tüketir? Klima mı Camları Açmak mı Daha Çok Yakıyor? başlıklı yazımız ile doğru bildiklerinizin ne kadar gerçek olup olmadığını görebilirsiniz!

Whatsapp Telefon